side_323_1559044714.jpg

Antalya Havalimanı Side Transferleri.

Kişi Sayısı

Uçak İniş Saati

Uçak Kalkış Saati

Hemen Destek

+0539 351 79 26

7/24 Hizmetinizdeyiz

Side, Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı olan bir mahalledir. Bu ifade pek çok insan için şaşırtıcı olabilir. Çünkü Side o kadar önemli bir turizm merkezidir ki, insanlar burayı genellikle ilçe sanmaktadır. Antalya Side denildiği zaman ilk akla gelen budur, fakat burası Manavgat'a bağlı olan bir yerleşim merkezidir.


Manavgat Side, ülkemize gelen turistlerin yoğun olarak tercih ettiği noktalardan birisidir. Binlerce yıllık tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri ile insanların tatil noktasındaki beklentilerini fazlasıyla karşılayan çok önemli bir merkez olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bunların haricinde burada yapılacak cip safari, trekking, rafting ve dalış gibi çok farklı etkinlikler de vardır. Bütün bunlar, Side’nin özel bir konuma sahip olmasını sağlar.

Side’nin konumu, farklı avantajların sağlanmasında etkilidir. Bundan dolayı tarih boyunca insanların buraya ilgisi hep çok fazla olmuştur. Bu da bölge tarihinin binlerce yıl geriye gitmesine neden olmaktadır. Side tarihi, yapılan araştırmalara göre Hititler döneminde başlar. İlk olarak Hititlerin milattan önce 7.yüzyılda burada şehir kurduğu tahmin edilmektedir. Side, bu dönemden sonra Pers, Büyük İskender ve bölgedeki diğer ülkelerin hakimiyetinde kalmıştır.

Milattan sonra 78 yılında ise Roma İmparatorluğu himayesine giren şehir, uzun bir süre Roma ve Bizans himayesinde kalmıştır. Daha sonra ise Türklerin bölgeye gelmesiyle birlikte önce Selçuklu himayesine, sonra da Osmanlı himayesine girmiş ve günümüze bu şekilde gelmiştir.

Geçmişte, burada ticaret yollarının çok önemli olmasından dolayı Side’ye farklı bir önem verilirdi. Fakat son dönemde yeni ticaret yollarının kullanılması, buranın önemini düşürmüş ve turizm merkezine dönüşmesine neden olmuştur.