kizilagac_523_1559051400.jpg

Antalya Havalimanı Kızılağaç Transferleri.

Kişi Sayısı

Uçak İniş Saati

Uçak Kalkış Saati

Hemen Destek

+0539 351 79 26

7/24 Hizmetinizdeyiz

Karya İmparatorluğunun ilk yerleşim bölgesi olan Kızılağaç Köyü, bir Türkmen köyüdür. Muğla şehir merkezine 99 km ve Milas ilçesine 30 km mesafede olan Kızılağaç, Gürçamlar'daki Taşlı Koyu'na 10 km uzaklıktadır. Akdeniz iklimi altındadır. Çam ağaçları ile çevirili olduğu için oksijeni bol ve havası çok temizdir. Halk arasında Çomakdağ Köyü olarak anılmaktadır. 500 yıl önce Oğuz Türklerinin Onoklar boyu tarafından kurulmuş bir Yörük köyüdür.

Keçi peyniri, gözlemesi, köy ekmekleri ve çıntar adı verilen bir mantar ile yapılan lezzetli yemekleri ile ünlü, şirin bir köydür. Köyün nüfusu, göç nedeni ile azalmış olup, çoğunluğunu yaşlı nüfus oluşturmaktadır. Geleneksel Yörük kültürünü hala yaşatmak istedikleri için, yöresel Yörük kıyafetlerini günümüzde bile kullanmaktadırlar. Köyün kadınları bu elbiseleri, günlük yaşamda da giymektedir. Yaklaşık 500 yıllık gelenek ve görenekleri, günlük yaşamlarında uygulamaktadırlar. Köy halkının geçim kaynağı zeytincilik, tarım ve hayvancılık, ipek böceği yetiştiriciliğidir. Elde ettikleri ipekleri, günlük kıyafetleri için el tezgahlarında dokumaktadırlar. Eğitim seviyesi yüksek bir köydür. Okuma yazma oranı oldukça fazladır.

Köy halkı cıvıl cıvıldır blush Lafta değil, gerçekten öyledir. Tüm kadınları rengarenk ipek kıyafetleri ile ve kız çocuklarını süslü elbiselerle görebilirsiniz. Çemperi adı verilen ipek örtü takan köy kadınları, ziyaretçilere bez bebekler, boncuklu bileklikler, yemeniler ve yöresel yiyeceklerden ikram ederler. İnanılmaz misafirperver bir köydür. Sadece kadınları mı süslüdür? Tabi ki hayır bowtie Erkekleri ayrı bir havalıdır Kızılağaç köyünün. Gömlek veya şapkalarında çeşitli çiçekler görürseniz şaşırmayın